دانشگـــاه، فرهنـــگ، جامعـــه
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
نتیجه یک رتبه‌بندی وزارت علوم اعلام شد/ فرهنگی‌ترین دانشگاه‌های کشور را بشناسید
اختصاصی مهر؛
 
رئیس گروه آمار و ارزیابی فرهنگی اجتماعی معاونت فرهنگی وزارت علوم با اشاره به جزئیات رتبه بندی دانشگاههای کشور به اسامی برگزیدگان در این دوره از رتبه بندی اشاره کرد.

کریم پور مرجان در گفتگو با خبرنگار مهر، در این باره اظهار داشت: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم همه ساله نسبت به ارزیابی فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاههای کشور اهتمام می ورزد، ارزیابی جامع فعالیتهای فرهنگی دانشگاههای دولتی در سال تحصیلی گذشته نیز توسط وزارت علوم انجام و نتایج آن به تازگی منتشر شد.

وی با بیان اینکه به زودی ارزیابیهایی بر اساس مدلهای علمی از جمله EFQM هم در حوزه فرهنگی دانشگاهها اعمال می شود، به جزئیات نتایج ارزیابی سال گذشته از فعالیتهای فرهنگی دانشگاهها اشاره کرد و گفت: در این دوره از ارزیابی 99 دانشگاه دولتی حضور داشتند و 35 شاخص کمی به عنوان معیار ارزیابی انتخاب شد.

شاخصهای انتخاب دانشگاههای فرهنگی

به گفته پورمرجان، برنامه پنجم توسعه کشور، سند دانشگاه اسلامی، برنامه های وزارت علوم و معاونت فرهنگی و سایر اسناد فرهنگی، در این شاخصها مورد توجه قرار گرفت.

4 گروه دانشگاهی ارزیابی شدند

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هر دانشگاه لازم بود با دانشگاه هم سطح خود مورد ارزیابی قرار گیرد، دانشگاههای کشور در 4 قسمت، گروه بندی شدند. در گروه یک دانشگاههای برخوردار دارای بیش از 11 هزار دانشجو، در گروه دو دانشگاههای دارای 6 تا 11 هزار دانشجو، در گروه 3 دانشگاههای دارای 2 هزار تا 6 هزار دانشجو و در گروه چهارم دانشگاههای تازه تاسیس یا دانشگاههایی که تا دو هزار نفر دانشجو دارند، طبقه بندی شدند.

پورمرجان درباره شاخصهای تاثیر گذار در رتبه بندی دانشگاهها، اظهار داشت: در این دوره از ارزیابی ها بیش از 43 هزار عنوان فعالیت مورد ارزیابی قرار گرفت و مهمترین شاخصها استقرار نظام برنامه ریزی و امور فرهنگی دانشگاهها، ارزیابی فعالیت های فرهنگی در دانشگاه، میزان استقبال دانشجویان از گروه های دانشجویی، ساختار فرهنگی دانشگاهها، آموزشهای فرهنگی توسط معاونتهای فرهنگی، تولیدات پژوهشهای فرهنگی، ابتکارات و نوآوریهای فرهنگی، فعالیتهای مهم فرهنگی دانشگاهها در حوزه مجازی، فعالیتهایی که در زمینه اسناد بالادستی مثل شاخصهای برنامه پنجم توسعه و دفاع مقدس صورت گرفته بود، میزان رضایتمندی دانشجویان از فعالیتهای فرهنگی و برگزاری کرسیهای آزاد اندیشی از مهمترین شاخصهای ارزیابی به شمار می آیند.

اسامی دانشگاههای فرهنگی

وی به دانشگاههای برگزیده در این رتبه بندی اشاره کرد و گفت: در گروه نخست از میان 22 دانشگاه، دانشگاه فردوسی مشهد برگزیده و دانشگاه شیراز قابل تقدیر شناخته شد؛ در گروه دوم از 23 دانشگاه، دانشگاه قم برگزیده و دانشگاه کاشان قابل تقدیر شناخته شد؛ در گروه سوم از 20 دانشگاه، دانشگاه ملایر برگزیده و دانشگاه ایلام با اختلاف کمی قابل تقدیر شناخته شد و در گروه چهارم از میان 34 دانشگاه، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبان دانشگاه برگزیده و دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول قابل تقدیر شناخته شد.

به گفته پورمرجان، رتبه بندی دانشگاههای کشور در سال تحصیلی جاری از تیرماه امسال آغاز می شود و شاخصهای ارزیابی دانشگاههای کشور در حوزه فرهنگی سال به سال با توجه به شرایط روز کشور، تغییر می کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سال تحصیلی گذشته در دولت دهم قرار داشت اما برخی شاخصهای رتبه بندی توسط معاونت فعلی فرهنگی تغییر یافت و اکثر مراحل رتبه بندی در دوره جدید مدیریتی وزارت علوم صورت گرفت.

http://www.mehrnews.com/detail/News/2303275

نتایج ارزیابی‌های جامع فرهنگی و اجتماعی در سالتحصیلی 92-91

همزمان با برگزاری اجلاس مشترک معاونان فرهنگی و اجتماعی و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی، طی روز‌های 7 و 8 خردادماه سال‌جاری در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، نتایج ارزیابی جامع فرهنگی واجتماعی سال‌تحصیلی 92-1391 اعلام و از برگزیدگان آن در گروه‌های مختلف دانشگاهی تقدیر به عمل آمد. در این دوره از ارزیابی‌ها، 99 دانشگاه دولتی براساس 35 شاخص برگرفته از اسناد بالادستی و برمبنای گزارشات و اطلاعات ثبت شده در درگاه فرهنگی و همچنین مستندات ارائه شده به کمیسیون مورد ارزیابی قرار گرفتند.

جدول برگزیدگان ارزیابی فرهنگی واجتماعی دانشگاههای دولتی در سالتحصیلی 92-91

برگزیده

قابل تقدیر

گروه اول

دانشگاه‌های مادر بیش از 11000نفر دانشجو

فردوسی مشهد

شیراز

گروه دوم

دانشگاه‌های بین 6000 تا 11000 دانشجو

قم

کاشان

گروه سوم

دانشگاه‌های 6000 تا 2000 دانشجو

ملایر

ایلام

گروه چهارم

دانشگاه‌های تازه تاسیس یا تا 2000 نفر دانشجو

صنعتی خاتم الانبیاء(ص) بهبهان

جندی شاپور دزفول

نتایج ارزیابی همه دانشگاههای دولتی در گروه آمار و ارزیابی فرهنگی واجتماعی موجود بوده و به اطلاع دانشگاهها خواهد رسید. همچنین با تأکیدات معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، ارزیابی جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی سراسر کشور در سال‌تحصیلی 93-92 توسط گروه آمارو ارزیابی دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی آغاز خواهد شد.

مدل های نوین ارزیابی عملکرد سازمانی

در دو دهه اخیر ، مدیریت عملكرد سازمانی به یكی از موضوعهای مورد توجه و جذاب تبدیل شده است و این تمایل هم در زمینه‌های تحقیقاتی و هم در زمینه های كاربردی به بروز نوآوریهای بسیاری منجر شده است(۵) . لذا در این مقاله پس از تعریف ارزیابی عملكرد سازمانی و دلایل آن، برخی چارچوبها و متدهای نوین در این زمینه را معرفی كرده و نقاط قوت و ضعف هر یك را بیان خواهیم كرد.
موضوع ارزیابی عملكرد یكی از مباحث گسترده ای است كه دامنه وسیعی از رشته ها و صاحب نظران بر آن اثرگذار بوده اند و گزارشها و مقالات جدیدی درباره آن نوشته شده است. به علاوه بازار نرم افزارهای كاربردی در این زمینه نیز رشد بسیاری كرده است(۷). اما با وجود مدل ها و چارچوبهای فراوان در این زمینه برخی مدل های مفهومی، محققان بیشترین اثر را بر روی شكل دهی این زمینه خاص داشته اند(۶) كه در این مقاله به معرفی برخی از این چارچوبها و نقاط قوت و ضعف هر یك خواهیم پرداخت. اما به منظور بررسی مدل های ارزیابی عملكرد ارائه تعریفی از آن ضروری است.

http://shekayat.rai.ir/images/06-01-17-10-17-EFQM.gif

کارگاه آموزشی مدیران فرهنگی استان فارس

 امروز شنبه ۲۳ شهریور ماه ۹۲ کارگاه آموزشی با موضوعات انجمن های علمی دانشجویی - جشنواره ملی حرکت و همچنین درگاه فرهنگی برای مدیران فرهنگی  حدود 39 دانشگاه پیام نور استان فارس برگزار شد.

 

در ادامه مطلب پاورپوینت های ارائه شده در این کارگاه قابل دریافت است.

دانشگاههای برتر فرهنگی در سالتحصیلی 91-90 اعلام شد - جدول برگزیدگان

جدول دانشگاه‌های برتر فرهنگی واجتماعی در سالتحصیلی 91-1390

گروه 1

گروه2

گروه 3

گروه 4

برگزیده

فردوسی مشهد

محقق اردبیلی

هنر اسلامی تبریز

سلمان فارسی

قابل تقدیر

صنعتی اصفهان

علم و صنعت ایران

سیستان و بلوچستان

شهید مدنی آذربایجان

شاهد

صنعتی شیراز

ایلام

تربت حیدریه

صنعتی اراک

رئیس دانشگاه‌های برتراز نظر حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه

دکتر مسعود صدری نسب رئیس دانشگاه  علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزیده

دکتر  عباس محمدیان رئیس دانشگاه حکیم سبزواری قابل تقدیر

رئیس دانشگاه‌ برگزیده از نظر اجرای سیاست‌های فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

حجت الاسلام و المسلمین دکتر  سید  صدرالدین شریعتی رئیس دانشگاه   علامه طباطبائی (ره)

معاونان فرهنگی و اجتماعی برگزیده دانشگاه‌ها

علیرضا مخبر دزفولی  معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه   چمران اهواز

دکترفرزاد جهان بین معاون محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

حجت الاسلام   محمد رضا   خدایی معاون محترم  فرهنگی و اجتماعی دانشگاه   لرستان

دکتر  محمد رهنما  معاون محترم  فرهنگی و اجتماعی دانشگاه   زابل

 شاخصهای انتخاب را در ادامه مطلب مشاهده نمایید

نتایج ارزیابی دانشگاههای علوم پزشکی اعلام شد/ جدول برترین دانشگاهها
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از اعلام نتایج ارزشیابی تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: امسال برای اولین بار ارزشیابی دانشگاهها به صورت آنلاین انجام گرفت و در سه ماه آینده، رتبه بندی دانشگاهها به روز انجام می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مصطفی قانعی صبح امروز در نشست معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی افزود: فرآیند ارزشیابی دانشگاههای علوم پزشکی امسال به صورت آنلاین انجام شد و هر دانشگاهی در فرآیند ارزیابی می توانست به امتیاز خود دسترسی داشته باشد و حتی امکان مشاهده امتیاز یک دانشگاه بالاتر خود را نیز داشت.

وی افزود: پیش از این در فرآیند جمع آوری مکتوب، دانشگاه در پایان سال متوجه امتیاز خود می شد اما با تغییرات آنلاین، طی سه ماه آینده دانشگاهها به روز می شوند و ماه به ماه رتبه بندی دانشگاه ها به صورت عمومی اعلام می شود. در جشنواره رازی نیز برآیندی از این رتبه بندی به صورت نهایی اعلام می شود.

قانعی یادآور شد: نمودار فراوانی مقالات علمی دانشگاه های علوم پزشکی در سال 90 نشان می دهد که 13 هزار و 477 مقاله منتشر شده است که با توجه به افزایش تعداد هیات علمی از 12 هزار نفر به 14 هزار نفر، نشاندهنده رشد بهره وری است نه تعداد اعضای هیات علمی.

جدول رتبه بندی در ادامه مطلب قابل مشاهده است...

معرفی دانشگاه‌های برتر فرهنگی سالتحصیلی 91-90

با انتشار کارنامه فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌های دولتی برای سالتحصیلی 91-1390، اسامی 12 دانشگاه کشور به عنوان نامزد دانشگاه برتر در حوزه فرهنگی اعلام شد.

احمد علمشاهی مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی گفت: براساس ارزیابی‌های به عمل آمده طبق شاخص‌های ارزیابی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در بازه ارزیابی مهر 90 لغایت مرداد 91، فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های دولتی بررسی و ارزیابی شد و در قالب کارنامه فرهنگی صادر گردید.

وی از نامزدی 12 دانشگاه کشور در این زمینه خبر داد و گفت: دانشگاه‌های صنعتی اراک، تربت حیدریه، سلمان فارسی، ایلام، صنعتی شیراز، هنر اسلامی تبریز، شاهد، شهید مدنی آذربایجان، محقق اردبیلی، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد نامزدهای دریافت جایزه بهترین دانشگاه در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی هستند...

نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اعلام شد/ اعلام امتیاز 26 دانشگاه کشور

دانشگاه تهران با امتیاز 100 رتبه اول را در رتبه بندی سال 90 بدست آورده است.

دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر‌ افزود: رتبه دوم تا پنجم نیز به ترتیب به دانشگاه صنعتی شریف (19/71)، صنعتی امیرکبیر (94/61)، تربیت مدرس (43/52) و علم و صنعت ایران (36/51) تعلق دارد. در رتبه بندی سال 89 امتیاز این دانشگاه ها از مجموع 100 به ترتیب 17/65، 49/52، 78/44 و 17/40 بود که در رتبه بندی حاضر پیشرفت چشمگیری در امتیازات این دانشگاه ها به چشم می خورد.

وی اضافه کرد: در فاصله رتبه های 5 تا 10 در مقایسه با نتایج رتبه بندی سال 89 جابجایی دانشگاهها صورت گرفته است. بر اساس نتایج رتبه بندی سال 90 دانشگاه های شیراز (23/38)، صنعتی اصفهان (13/35)، فردوسی مشهد (99/30) شهید بهشتی (76/29) و تبریز (93/28) به ترتیب رتبه های ششم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

رتبه بندی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در سال 90

امتیاز نام دانشگاه رتبه در سال 90
100 تهران رتبه اول
71.19 صنعتی شریف رتبه دوم
61.94 صنعتی امیرکبیر رتبه سوم
52.43 تربیت مدرس رتبه چهارم
51.36 علم و صنعت ایران رتبه پنجم
38.23 شیراز رتبه ششم
35.13 صنعتی اصفهان رتبه هفتم
30.99 فردوسی مشهد رتبه هشتم
29.76 شهید بهشتی  رتبه نهم
28.93 تبریز رتبه دهم
- صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی  رتبه یازدهم
17.84 اصفهان رتبه دوازدهم
15.27 مازندران رتبه سیزدهم
13.76 ارومیه رتبه چهاردهم
 13.63  شهید چمران اهواز  رتبه پانزدهم
 13.35 بوعلی سینا  رتبه شانزدهم
 13 شهید باهنر کرمان  رتبه هفدهم
 12.71 کاشان  رتبه هجدهم
 11.83 گیلان  رتبه نوزدهم
 11.46 رازی  رتبه بیستم

به گفته رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری جابجایی های صورت گرفته مربوط به دانشگاه های تبریز و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی است که در رتبه بندی سال 89 که در جایگاه 9 و 10 قرار داشتند اکنون با نشستن در مکان های 10 و 11 و صعود دانشگاه شهید بهشتی از مقام 11 در رتبه بندی سال 89 به رتبه 9 در رتبه بندی سال 90 این جابجایی صورت پذیرفته است.

وی افزود: رتبه های 12 تا 20 به دانشگاه های اصفهان (84/17)، مازندران (27/15)، ارومیه (76/13)، شهید چمران اهواز (63/13)، بوعلی سینا (35/13)، شهید باهنر کرمان (13)، کاشان (71/12)، گیلان (83/11) و رازی (46/11) تعلق دارد.

به گفته دکتر مهراد در فاصله رتبه های 14 تا 20 نیز جابجایی هایی در رتبه دانشگاه ها صورت گرفته است. به عنوان مثال، دانشگاه بوعلی سینا که در سال 1389 از رتبه 14 برخوردار بود هم اینک در مقام 16 قرار دارد. دانشگاه تربیت معلم که حائز رتبه 19 در سال 1389 بود اکنون جایگاه 26 را از آن خود کرده است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: مؤسسات پژوهشی شرکت کننده در این رتبه بندی مؤسساتی هستند که دانشجو می پذیرند و از مجموع 73 مؤسسه شرکت کننده در رتبه بندی، 12 مورد به پژوهشگاه ها مربوط می شود.

آیین‌نامه کانون‌های فرهنگی وهنری دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی

کانون‌های فرهنگی دانشجویان نهادهایی هستند که در قالب ضوابطی در زمینه‌هایی از قبیل دینی و مذهبی (اسلام شناسی، نماز و نیایش، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب، قرآن و عترت، مراسم، اعیاد، و وفیات مذهبی و ...)، ادبی و هنری (ادبیات، فیلم و عکس، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و ...) فرهنگ و اندیشه (مطالعات فرهنگی،‌ و ...) و اجتماعی (جهاد یاوری، سازندگی، ایران شناسی، گردشگری، محیط زیست، آسیب‌های اجتماعی، امداد و هلال احمر و ...) فعالیت می‌کنند و در این آیین‌نامه به اختصار کانون نامیده می‌شوند.

متن کامل آیین نامه در ادامه مطلب آمده است...

نتایج نهایی ارزیابی فرهنگی دانشگاه‌های دولتی

در سال تحصیلی 90-1389

تعداد شاخص‌های ارزیابی (35 عنوان)

گروه

اول

دوم

سوم

چهارم

مشخصات گروه

بیش از 11000 دانشجو

11000 -6000 دانشجو

6000- 2000 دانشجو

دانشگاه‌های تازه تأسیس

 با حداکثر 2000 دانشجو

تعداد دانشگاه‌های گروه

 21دانشگاه

 19دانشگاه

 22دانشگاه

 26دانشگاه

دانشگاه منتخب

زابل

شاهد

ملایر

سلمان فارسی کازرون

دانشگاه‌های برگزیده

فردوسی مشهد

اصفهان

خوارزمی

بوعلی همدان

یاسوج

__

 

رؤسای دانشگاه‌های برتر از نظر فرهنگی

تعداد شاخص‌های ارزیابی (7 عنوان)

صنعتی اصفهان

شهید چمران اهواز

گلستان

نوشیروان بابل

 

 

11 دانشگاه برتر در حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاههای دولتی

 

دانشگاه‌های زابل، شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد، یاسوج، ملایر، سلمان فارسی کازرون، اصفهان، شاهد، تربیت معلم تهران، بوعلی سینا همدان و ایلام برای دریافت جایزه بهترین دانشگاه فرهنگی دولتی کشور کاندیدا هستند.

با نظرسنجی که از فعالان فرهنگی دانشگاه‌های کشور صورت گرفت، بهترین رئیس دانشگاه فرهنگی در 7 شاخص نگاه مثبت به حوزه فرهنگی و سیاسی دانشگاه، میزان توجه به جلسات شورای فرهنگی دانشگاه، میزان ارتباط و تعامل با دانشجویان، میزان تعامل با تشکل‌ها و فعالان فرهنگی دانشگاه‌ها، حضور در برنامه‌های فرهنگی و سیاسی همچنین نماز جماعت دانشگاه‌ها، توجه به استادان و وضعیت معاونان فرهنگی معرفی خواهد شد.

نکاتی که در بحث رتبه بندی فرهنگی دانشگاهها مطرح است :

نخست طراحی ۳۵ عنوان شاخص که برگرفته از برنامه راهبردی ومعاونت فرهنگی واجتماعی وزارت علوم است.

دوم اینکه منظور از ارزیابی ، فقط ارزیابی معاونت فرهنگی دانشگاه نبوده بلکه این ارزیابی شامل تمام حوزه های فرهنگی دانشگاه میباشد.

سوم اینکه  در کل این ارزیابی به نفع دانشگاهها تمام میشود بطوریکه به راحتی به نقاط ضعف و قوت خود پی برده و در هر کدام از شاخص ها خود را بابقیه دانشگاهها میتوانند بسنجند و میزان اختلاف را حل نمایند.

نکته چهارم استانداردهای تعریف شده برای شاخص هاست که این امر بر اساس آیین نامه های موجود، وضعیت ممکن و میانگین نمره دانشگاهها در آن شاخص است.

موردپنجم دقت انجام کار است. این امر نه به واسطه اینکه مسوول پیگیری امور بودم بلکه با تجربه ای که در جشنواره های مختلف داشتم و داوری آثار را داشتم و همچنین عضویت در کمیته ارزیابی کلان وزارت علوم دارم به یقین عرض میکنم که تا کنون کاری بااین دقت ، ظرافت ، زحمت وآینده نگری از نقطه صفر کار تا صد آن انجام نشده است...

 

رتبه وزارت علوم در حوزه ارزيابي كلان عملكرد در جشنواره شهيد رجايي

بر اساس جدول  رتبه بندی تمامی دستگاههای اجرایی از سوي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بین وزارتخانه ها در رتبه پنجم و در قیاس با کلیه سازمانها و دستگاههای دولتی در رتبه سیزدهم حائز کسب امتیاز گردیده که این موضوع نسبت به سنوات قبل از جهش بسیار مناسبی برخوردار بوده است ​.

وزارت علوم در سال قبل در بین وزارتخانه ها پانزدهم و در دو سال قبل از آخر سوم بود.

ارزيابي و آسيب شناسي مرحله دانشگاهي چهارمين جشنواره ملي حركت

چهارمين جشنواره ملي حركت در حالي كار خود را آغاز كرد كه تغييرات مهمي نسبت به دوره‌هاي گذشته داشت. مهمترين اين تغييرات تعريف و برگزاري سطح دانشگاهي جشنواره حركت، قبل از سطح ملي آن بوده است كه خوشبختانه در اكثر دانشگاه‌هاي دولتي و برخي دانشگاه‌هاي پيام نور، جامع علمي كاربردي و غيرانتفاعي برگزار شد. تغيير ديگري كه اين دوره از جشنواره با آن روبرو هستيم برگزاري جشنواره پس از يك سال و نيم بود در حالي كه دوره‌هاي قبل با فاصله زماني يكساله و در ارديبهشت ماه برگزار مي‌شد. تقارن جشنواره با فصل پاييز و سردي نسبي هوا باعث گرديد مسئولان اجرايي جشنواره فضاي كوچكتري به نمايشگاه جشنواره اختصاص دهند كه اين امر با آنكه مشكلاتي براي شركت‌كنندگان از نظر اندازه غرفه‌ها بوجود آورد امّا همچنان صفا و صميمت و جنب و جوش و تكاپوي بيش از اندازه در انجمن‌هاي علمي دانشجويي موج مي‌زند. سطح دستاوردهاي انجمن‌هاي علمي نيز بيانگر اين است كه فضاي آرام­ ومتعادل انجمن‌هاي علمي به نسبت ساير تشكل‌ها همچنان يكي از دلايل مهم موفقيت انجمن‌هاي علمي دانشجويي است.

در روز اول جشنواره با توزيع كاربرگ ويژه ارزيابي مرحله دانشگاهي جشنواره حركت، نتايج مهم و در خور توجهي بدست آمد. برگزاري جشنواره دانشگاهي حركت در اكثر دانشگاه‌ها و استقبال از آن يكي از نتايج مهمي است كه شاهد آن هستيم. به نظر مي‌رسد فاصله زماني يك‌نيم ساله براي برگزاري اين دوره از جشنواره نيز حاكي از برگزاري مرحله دانشگاهي حركت است.

ساير نتايج بدست آمده نشان مي‌دهد زمان برگزاري مرحله دانشگاهي حركت از نظر فعالين انجمن‌هاي علمي زمان خوبي بود امّا درخصوص محل برگزاري آن در دانشگاهها جاي ترديد است. البته شايد به دليل كمبود فضاهاي مناسب در دانشگاه‌ها اين امر حادث گرديده باشد. اكثريت قريب به اتفاق فعالين بر لزوم برگزاري جشنواره دانشگاهي حركت صحه گذاشتند امّا بر مشاركت همه انجمن‌هاي علمي در برگزاري آن نيز تأكيد كردند.

مشاركت حوزه فرهنگي دانشگاه‌ها در برگزاري جشنواره خوب بود امّا شاهد مشاركت و تعامل مناسبي از سوي ساير حوزه‌هاي دانشگاهي اعم از حوزه پژوهشي، آموزشي، گروه‌ها و ساير نهادهاي دانشگاهي نبوديم. به نظر مي‌رسد با توجه به ارتباط موضوعي حوزه فعاليت انجمن‌هاي علمي دانشجويي با ساير حوزه‌هاي درون دانشگاهي، لزوم همكاري بيشتر انجمن‌هاي علمي با نهادهاي دانشگاهي توصيه مي‌گردد. يكي از حوزه‌هاي مهم فعاليت‌ انجمن‌هاي علمي ارتباط با صنعت و جامعه و نهادهاي برون دانشگاهي است. امّا در جشنواره داخلي حركت اين حوزه از، دچار ترديد جدّي است و لازم است ارتباط با صنايع، مراكز برون دانشگاهي و حوزه‌هاي مرتبط تقويت گرديد و برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي اين امر بيشتر شود.

سطح توليدات و دستاوردهاي انجمن‌هاي علمي، همچنين ايجاد فضاي رقابت سازنده در جشنواره دانشگاهي خوب بود امّا به دليل برگزاري اولين دوره اين جشنواره، مديريت مناسبي در برگزاري و اجراي آن نبود كه اميد مي‌رود در دوره‌هاي آتي اين امر بهبود يابد. همچنين به نظر مي‌رسد گستره تبليغات و اطلاع‌رساني آن نيز محدود به فضاهاي خاصي بوده و مانور زيادي در اين باب داده نشده است.

جلب نظر اساتيد محترم در پيشبرد فعاليت‌هاي انجمن‌هاي علمي و ايجاد روحيه و انگيزه لازم در فعالان انجمن‌هاي علمي بسيار حائز اهميت است لذا جلب نظر اساتيد و همكاري ايشان با انجمن هاي علمي ضروري است و بايستي در اين زمينه كار كارشناسي صورت بگيرد. همچنين لازم است برنامه‌هاي محتوايي و جنبي پرباري در كنار جشنواره دانشگاهي برگزار شود و محدود به برگزاري بخش نمايشگاهي آن نشويم.

آنچه در جشنواره حركت بسيار مهم است، حوزه داوري آن است. حجم انبوه فعاليت‌ها و دستاوردها، گستره زياد آن، تنوع در موضوعات و رشته‌هاي موجود و ويژگي‌هاي شركت كنندگان كه همگي از دانشجويان فعال و كارآمد و با انگيزه هستند كار را بر امر داوري مشكل مي‌نمايد. لذا با ويژگي‌هاي گفته شده، همة دانشجويان شركت كننده برگزيده جشناره به شمار مي روندو امكان انتخاب از بين خيل عظيم فعالان به سختي امكان پذير است. اميد مي رود برگزاري چهارمين جشنواره حركت سرآغاز جهشي نو براي دانشجويان عزيز باشد. همچنانكه ارزيابي كلي فعالين از برگزاري جشنواره ملي حركت مثبت است و اميد مي‌رود اين جشنواره همچنان ادامه يابد. به اميد ايراني سربلند با تلاش و فعاليت بي‌ پايان انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

کریم پورمرجان-مسئول ارزیابی چهارمین جشنواره ملی حرکت

 

اطلاعیه تكميلي اولين نشست كارشناسان دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي دانشگاههای دولتی

زمان برگزاري نشست: چهارشنبه 21/2/90

ساعت: 8 صبح لغايت 19

مكان برگزاري: مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب

نشاني: تهران ـ كيلومتر 15 جاده قديم كرج ـ سه راه شهريار ـ بعد از سعيد آباد ـ جاده حسن آباد خالصه ـمجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب(وابسته به سازمان پژوهشهای علمی وصنعتی ایران)-نقشه راهنمای مسیر

پذيرش: روز سه شنبه 20/2/90  از ساعت  18

نكات مهم

1ـ  باتوجه به همزماني اين نشست با نمايشگاه بين المللي كتاب، چنانچه همكاران تمايل به بازديد از نمايشگاه كتاب داشته باشند سرويس رفت به نمايشگاه در صبح روز پنج شنبه پس از صرف صبحانه رأس ساعت 8:30 فراهم خواهد شد.

2ـ برنامه فرهنگي نشست، استفاده از امكانات ورزشي مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب بوده و براي خواهران استفاده از استخر و برادران استفاده از سالن چند منظوره تدارك ديده شده است. لذا لازم است در صورت استفاده ، لوازم شخصي به همراه داشته باشند.

3ـ همچنين به منظور رفاه حال كارشناسان محترم برای تردد به محل برگزاري نشست، سرويس رفت برای ‌مجتمع عصر انقلاب، روز سه‌شنبه رأس ساعت 19  از ميدان آزادي (ابتداي خيابان آزادي، جنب پمپ بنزين) به طرف محل برگزاري مهيا مي‌باشد.

شرح وظايف پيشنهادي كارشناسان نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه‌ها
 • ـ ارزيابي عملكرد حوزه فرهنگي و اجتماعي دانشگاه براساس شاخص‌هاي اختصاصي و عمومي ابلاغي از سوي وزارت علوم
 • ـ ارائه آمار و اطلاعات دقيق و بروز در پرتال فرهنگي
 • ـ ثبت فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي در پرتال فرهنگي بصورت مستعد و مصور
 • ـ نظارت بر فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه و ارزيابي فعاليت‌ها براساس فرم‌ها و استانداردهاي ابلاغ شده توسط دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي وزارت
 • ـ سنجش و رتبه‌بندي حوزه‌هاي مختلف فرهنگي دانشگاه بر مبناي سياست‌هاي اعلام شده
 • ـ همراهي در بازديدهاي دوره‌اي و موردي گروه بازديدكننده از وزارت
 • ـ ارتباط و تعامل با دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم
 • ـ ثبت اطلاعات شخصي در پرتال و جوابدهي به مكاتبات الكترونيكي
 • ـ حضور در گردهمايي‌ها و نشست ها و برنامه‌هاي آموزشي دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي
 • ـ تدوين و اعلام گزارش عملكرد فرهنگي اجتماعي دانشگاه به صورت دوره‌اي يا بر اساس موارد درخواستي از سوي وزارت علوم
 • ـ ساير امور محوله در حوزه نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي
ارزیابی عمکرد
 (کنترل وارزیابی جز لاینفک هر گونه فعالیت و کار اجرایی به شمار می رود.)

▪ ارزیابی عملکرد عبارتست از یک سیستم بازخور که دربرگیرنده ارزیابی مستقیم عملکرد اشخاص یا سازمانهامی باشد.

● مشخصات کنترل و نظارت اثربخش :

 • ▪ کنترل باید به موقع باشد.
 • ▪ کنترل باید واقع بینانه باشد.
 • ▪ کنترل باید برای همه باشد.
 • ▪ کنترل باید دائمی و پویا باشد نه مقطعی و موردی.
 • ▪ کنترل باید مقرون به صرفه باشد.
 • ▪ کنترل باید برنامه ریزی شده باشد.
 • ▪ کنترل باید بر ریشه‌ها وعلت‌ها متمرکز شود.
 • ▪ کنترل باید در ابتدا و حین اجرای فرآیند باشد نه در انتهای فرآیند.
 • ▪ کنترل کننده باید متخصص و متعهد باشد.
 • ▪ کنترل در گلوگاه‌ها باید انجام شود.
 • ▪ هدف کنترل باید اصلاح و بهبودی باشد.
 • ▪ بهترین شیوه کنترل داخلی است.
 • ▪ کنترل کننده مورد قبولی و پذیرش باشد.
 • ▪ در نظارت به دنبال شناسایی فرد خاطی نباشید بلکه به دنبال خطای سیستم باشید.

 متن کامل این بحث را در ادامه مطلب ملاحظه فرمایید 

متن کامل نقشه جامع علمی کشور
پس از مدت ها بالاخره نقشه جامع علمی کشور تهیه شد. که پیش نویس آن از طریق سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل دسترسی است. متن کامل نقشه جامع علمی کشور را  از اینجا ببینید.

پورتال ، نیاز واقعی

سیستم مدیریت اطلاعات یكی از نیازهای واقعی روابط عمومی امروز در كشور است و نمی توان چنین ضرورت مهمی را نادیده گرفت .
توسعه تكنولوژی های اطلاعاتی ، همچون : اینترنت ، اینترانت و اكسترانتها ، ماهواره ها و رسانه های جمعی ، مطبوعات آزاد و محلی ، و به طور كلی ایجاد پایگاه های منظم اطلاع رسانی در جامعه ، همراه با فرهنگ سازی و آموزش صحیح ، می تواند یكی از اقدامات دولتها در جهت رشد نظام ملی اطلاع رسانی در كشور شود . امروزه یكی از ابزارهای اساسی در اطلاع رسانی و دریافت اطلاعات پورتالها و یا همان درگاههای مدیریت شده هستند كه تحول و پویایی خاصی به سیستمهای اینترنتی بخشیده اند .
پیشرفت فناوری در تولید،پردازش،انتشار و استفاده از اطلاعات سبب دگرگونی عمیق در روابط بین انسان ها و سازمان ها شده است.امروزه در جوامع پیشرفته ، سازمان ها با استراتژی استفاده از فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی در قلمرو اهداف خود در حركت هستند...
شرایط مساجد و نمازخانه های دانشگاهها و موسسات آموزش عالی

ماه رمضان آمد. ماه میهمانی خدا و ضیافت الله. در این ماه جایگاه فرهنگی مساجدو نمازخانه های دانشگاهها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که امید می رود در همه ایام سال این چنین باشد. بر آن شدم تا با توجه به محیط دانشگاهها مطلبی در خصوص شرایط مساجد و نمازخانه های دانشگاهها  تهیه کنم که در ادامه مطلب به نکات مهم آن اشاره می کنم. امیدوارم مورد استفاده و رعایت دانشگاهیان عزیز قرار گیرد. التماس دعا

چالشهای فرهنگی دانشگاهها
گزارش تحليلي فارس از چالش‌هاي فرهنگي دانشگاه‌ها؛
بلايي به نام مديران غيرتخصصي؛ دغدغه‌اي به نام سرانه و بودجه فرهنگي

خبرگزاري فارس: با وجود تشكيل معاونت مستقل فرهنگي در تعدادي از دانشگاه‌هاي كشور، همچنان دغدغه‌هايي براي تامين سرانه و رديف بودجه فرهنگي و همچنين استفاده از مديران غيرتخصصي در اين بخش وجود دارد.

ادامه مطلب را ببینید
مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منصوب شد
 

دکترغلامرضا خواجه سروی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی، احمد علمشاهی را به عنوان مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی این وزارتخانه منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین حکم آمده است :
نظر به تعهد، شایستگی، سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی در امور مدیریتی، فرهنگی و اجتماعی به موجب این حکم به سمت « مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی » معاونت فرهنگی و اجتماعی منصوب می‌شوید.
همچنین در این حکم برقراری نظام سنجش و ارزیابی در امور فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی کشور و بهره گیری از توان و تجربیات نهادها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور در حوزه سنجش و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی جزو اهم وظایف مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم محسوب شده است.
گفتنی است وی پیش از این سرپرستی دفتر آموزش های آزاد دانشگاه پیام نور، مدیر کلی حوزه ریاست این دانشگاه و همچنین مشاورت معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و مسئولیت دبیرخانه هیات نظارت بر تشکل های دانشجویی را عهده دار بوده است.

لینک دفتر نظارت وارزیابی فرهنگی واجتماعی

برای ورود به پرتال فرهنگی علاوه بر استفاده از سایت www.dof.ir  می توانید به طور مستقیم از لینک زیر وارد شوید:

www.dnva.ir

مخفف دفتر نظارت و ارزیابی

آخرین مهلت تکمیل پرتال فرهنگی دفتر نظارت وارزیابی فرهنگی واجتماعی اعلام شد

دفتر نظارت وارزیابی فرهنگی و اجتماعی اعلام کرد آخرین مهلت ثبت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی داانشگاهها و موسسات آموزش عالی در سال 88، سی‌ام آبان تعیین گردیده و ثبت فعالیت‌های سال 89 به بعد بصورت مستمرو منظم در پرتال فرهنگی مورد انتظار می باشد .

هادی عظیمی مدیر کل دفتر نظارت وارزیابی فرهنگی واجتماعی گفت: لزوم نظارت و ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و انطباق آن با اهداف و راهبردهای معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت متبوع در راستای مقابله با هجوم فرهنگی بیگانگان امری ضروری می‌باشد. لذا با طراحی و راه‌اندازی پرتال جامع فرهنگی به عنوان سامانه‌ی الکترونیکی گزارش‌گیری فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها سعی در ارتباط افزون تر با حوزه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها فراهم آمده و 1900 دانشگاه و موسسه آموزش عالی با دارا بودن صفحه ویژه در این سامانه از امکان و قابلیت انعکاس گزارش فعالیت‌های فرهنگی خود برخوردار می‌باشند.
عظیمی اضافه کرد: با توجه به تغییرات گسترده‌ای که در ساختار و کاربردهای این سامانه توسط این دفتر صورت پذیرفته است، فرصت مجددی برای تکمیل ثبت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها بوجود آمده است.
مدیر کل دفتر نظارت وارزیابی فرهنگی واجتماعی تاکید کرد: با توجه به اینکه پرتال فرهنگی یکی از منابع اصلی گردآوری داده‌ها جهت نظارت، ارزیابی، قضاوت و رتبه‌بندی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه ها می‌باشد، آخرین مهلت ثبت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سال 88، سی‌ام آبان تعیین گردیده و توصیه می گردد ثبت فعالیت‌های فرهنگی واجتماعی سال 89 به بعد بصورت مستمر و منظم در پرتال فرهنگی صورت پذیرد.
شایان ذکر است که این نامه اول آبانماه به همه دانشگاههای دولتی،موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی ، مراکز پیام نور وجامع علمی کاربردی ارسال شده است. آخرین اخبار، اطلاعیه ها و نامه‌ها از طریق پرتال و بصورت الکترونیکی به مدیران محترم فرهنگی ارسال می‌گردد برای کسب اطلاعات بیشتر با جناب آقای پورمرجان به شماره 82233246 و یا پست الکترونیک poormarjan@gmail.com تماس حاصل فرمایید.

مراحل تکمیل فرم جامع فرهنگی

فرم جامع فرهنگی دانشگاهها با هدف نظارت و ارزیابی فعالیت های فرهنگی دانشگاهها، تشکیل و نمایه سازی بانک جامع فرهنگی و رتبه بندی فرهنگی دانشگاهها طی نامه شماره ۱۸۷۵/۸۱ مورخ ۲۴/۳/۸۹ به امضا آقای دکتر هادی عظیمی به دانشگاهها ارسال شده است.

مراحل تکمیل فرم:  

 • برای ورود یه پرتال فرهنگی اینجا را کلیک کنید. ( البته لینک آن در پیوندهای همین سایت موجود است.)
 • ورود به سیستم را کلیک کنید.
 • نام کاربر و رمز عبور را وارد نمایید.

( نام کاربر و رمز ورود قبلا در اختیار مدیر فرهنگی دانشگاه قرار داده شده است.

در صورتی که نام کاربر را دارید اما رمز ورود را فراموش کرده اید روی" کلمه عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.سامانه از شما آدرس ایمیل می گیرد تا بلافاصله به ایمیل شما یک پسورد ارسال کند . از روی ایمیلتان پسورد را کپی کرده و درمحل رمز عبور قرار دهید.

پیشنهاد می شود پس از ورود به پرتال در قسمت اطلاعات شخصی ، رمز عبور و کاربری خودرا تغییر دهید و همیشه به یاد داشته باشید)

 • روی فرم جامع فرهنگی کلیک کرده و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. توجه داشته باشید که این صفحه اینترنتی بوده و word نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم در نهایت روی "مشاهده فرم نهایی مدیریت فرهنگی" کلیک کرده و  بامهر و امضای معاون یا مدیر فرهنگی به نشانی دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ارسال نمایید. 

توجه ۱: همه دانشگاههای دولتی، پیام نور ،جامع علمی کاربردی، آزاد ،غیرانتفاعی و سایر موسسات آموزش عالی فرم جامع فرهنگی را تکمیل خواهند کرد.

توجه ۲: در صورتی که مطمئن هستید رمز عبور و نام کاربری به دانشگاه شما داده نشده با پورمرجان به شماره ۸۲۲۳۳۲۴۶ تماس حاصل فرمایید.

توجه ۳: در صورتی که رمز عبور و نام کاربری را درست وارد می کنید اما در صفحه دانشگاه شما فرم جامع فرهنگی مشاهده نمی شود با پورمرجان تماس بگیرید.

توجه ۴: این سامانه با خبرگزاری فرهنگی فرق می کند. 

توجه ۵: نامه هایی که از طریق پرتال به همکاران گرامی ارسال می شود احتمالا به جای inbax به spam برود .

توجه ۶: با توجه به اینکه قرار است ۱۹۰۰ دانشگاه اطلاعات خود را  تا ۱۰ تیر۸۹ در این سیستم ثبت کنند لذا خواهشمند است به نکات ارایه شده توجه زیادی داشته باشید.

توجه ۷: برای دریافت متن نامه می توانید روی شماره نامه درج شده در بالای متن کلیک کنید.

نشانی دفتر نظارت وارزیابی فرهنگی و اجتماعی:

تهران / شهرک غرب / بلوار خوردین / خیابان هرمزان /ساختمان وزارت علوم / طبقه ۵ /اتاق ۵۰۸ / دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی

 

نامه فرم جامع فرهنگی به دانشگاهها ارسال شد
دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی واجتماعی وزارت علوم با هدف تکمیل بانک اطلاعات آماری درست و دقیق از مجموعه های فرهنگی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی،رتبه بندی فرهنگی دانشگاهها و برنامه ریزی برای انجام بازدیدهای دوره ای از دانشگاهها اقدام به طراحی فرم جامع فرهنگی دانشگاهها نموده است .

قرار است تا ۱۳تیر ماه سالجاری همه دانشگاهها به پرتال امور فرهنگی وزارت مراجعه نموده و این فرم را تکمیل نمایند.

لینک پرتال فرهنگی در قسمت پیوند این سایت قرار داده شده است.